ولنتاین

روز ولنتاین valentine

ولنتاین

ولنتاین

تقریبا همه درباره روز ولنتاین یا روز عشق و روز عشاق چیزهایی می دانیم. این روز که بهانه ای برای یادآوری محبت و عشق بین افراد است می تواند تاثیر مثبتی در یادآوری احساس ما داشته باشد.

روز ولنتاین یا روز عشق در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است.

این تاریخ به صورت سالانه برگزار می‌شود.  سابقهٔ تاریخی روز والنتین به جشنی که به افتخار قدیس والنتین درکلیساهای کاتولیک برگار می‌شد، بازمی‌گردد.

روز والنتاین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می‌باشد. این ابراز عشق معمولاً با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدایایی مانند گل سرخ انجام می‌شود.

تقویم ولنتاین

این مناسبت هر سال در روز ۱۴ فوریه است.

در تقویم شمسی ولنتاین ۹۷ در تاریخ روز ۲۵ بهمن ماه خواهد بود. البته به دلیل تفاوت تقویم شمسی و میلادی در بعضی سالها امکان دارد ۲۶ بهمن ماه باشد. همچنین بد نیست بدانید که اگر می خواهید کادویی بخرید، رنگ سال 2019 مشخص شده که Living Coral یا مرجان زنده است.

قصه یک کشیش

طبق روایات «سنت ولنتاین»، کشیش معبدی در نزدیکی رم بود. او در ۱۴ فوریه سال ۲۶۹ میلادی به دستور امپراتور کلادیوس دوم و به دلیل کمک به زوج‌های جوان مسیحی برای ازدواج، گردن زده شد. بنابر اعتقادات این پادشاه مردان مجرد کارایی بیشتری نسبت به افراد متاهل در مبارزات جنگی از خود نشان می‌دادند . بنابراین اجازه ازدواج به هیچ جنجگوی رومی داده نمی‌شد. ولنتاین که با این اعتقاد به شدت مخالف بود به طور مخفیانه عقد سربازان را با دختران محبوبشان جاری می‌نمود. هنگامی که پاشاه کلاودیوس این موضوع را فهمید، ولنتاین را به محکوم به مرگ کرد.اما ساکنان رم، کشیش ولنتاین را فراموش نکردند . حتی کلیسایی را به یاد او نام گذاری کردند. بتدریج نیز ولنتاین به قدیس حامی عاشقان تبدیل شد.

ولنتاین در ایران

خلقت بشر به عشق گره خورده است و نمی‌توان از آن به راحتی گذشت.
در سال‌های اخیر برخی از ایرانیان متعصب، روز سپندارمذگان را جایگزین ولنتاین کرده‌اند و این روز را برای خود جشن می‌گیرند. چه ولنتاین و چه سپندارمذگان، هر دو بهانه‌ای است برای ابراز عشق و دوستی.

رسوم این روز

در کشورهای اروپایی و آمریکایی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. معمولا برای ابراز علاقه گل رز سرخ رنگ هم نمادی دیگر از عشق هدیه داده می شود.